UAH
Визнання права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельної ділянки: Адвокатское объединение "Аргос": ALL.BIZ: Украина
Premium Standard
Отзывов: 0
+38 (050) 197-77-89
Адвокатское объединение "Аргос"

Визнання права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельної ділянки

24.09.2020

Так, Адвокат АО «Аргос» Олександр Остапенко звернувся до суду в інтересах клієнта з вимогами про визнання за ним права на завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку розпочав його покійний родич, але не завершив за життя, та здійснення державної реєстрації її за спадкоємцем.

Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 19.08.2020 р. позов задоволено в повному обсязі. Визнати за клієнтом право на завершення приватизації та державну реєстрацію права власності на своє ім`я земельної ділянки, площею - 0,15 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, переданої у власність покійному.

Обставини справи: У 2018 р. помер родич клієнта АО «Аргос».

Клієнт звернувся до приватного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого у 2018 р. родича на земельну ділянку.

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватний нотаріус відмовила клієнту у вчиненні нотаріальної дії, а саме видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,15 га.

Підставою для відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину слугувало не надання нотаріусу наступних документів: документи, що підтверджують право власності померлого на земельну ділянку (державний акт, тощо); витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки.

За відсутності в клієнта необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів, нотаріус роз’яснив, що він може питання щодо спадкування вирішити у судовому порядку.

Так як клієнт не мав документів на земельну ділянку, яких було б достатньо для отримання свідоцтва про право на спадщину, він, та на його користь, зверталися до різних установ із заявами про видачу копії документів на земельну ділянку, що належала його померлому родичу.

Відповіддю Відповідач повідомив, що відповідно до книги реєстру сільської ради, рішенням виконавчого комітету, надано покійному родичу земельна ділянка, площею – 0,15 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд.

Клієнт, отримав від архівного відділу районної держаної адміністрації архівний витяг з протоколу виконкому сільської ради та рішення «Про приватизацію земельних ділянок».

Відповідно до архівного витягу, розглянувши заяви громадян та на виконання Декрету КМУ «Про приватизацію земельних ділянок» від 26.12.1992 р. № 15-92 виконком сільської ради вирішив передати безоплатно у приватну власність земельну ділянку покійному – 0,15 га – для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Клієнт отримав у виконавчому комітеті сільської ради довідку із записами погосподарської книги за 1996-2000 роки.

Відповідно до довідки та записів погосподарської книги за 1996-2000 роки, земельна ділянка площею 0,15 га, згідно рішення виконавчого комітету сільської ради належить покійному.

Отже, покійний родич клієнта отримав у приватну власність земельну ділянку площею – 0,15 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд, розпочав процедуру її приватизації, але за життя не закінчив процедуру приватизації та державної реєстрації земельної ділянки.

Клієнт намагався в позасудовому порядку закінчити процедуру приватизації та державної реєстрації земельної ділянки, про що неодноразово звертався до Відповідача з відповідними заявами.

Клієнтом було подану Відповідачеві заяву в якій він просив надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку.

Рішенням Відповідача «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» відмовлено клієнту у дозволі на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в зв’язку з відсутністю плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог закону.

Не маючи іншого шляху, для того щоб оформити належним чином земельну ділянку за своїм покійним родичом, клієнт був змушений звертатися до суду з позовом.

Згідно до правового висновку, який міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.03.2019 р. у справі № 350/67/15-ц, провадження № 14-652цс18, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім'я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку. Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельні ділянки шляхом їх приватизації громадянами (частина третя статті 116 ЗК України)».

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17.04.2019 р., справа № 723/1061/17, від 29.08.2019 р., справа № 554/1195/17.

 

Новости

LiveInternet

Описание

Адвокатское объединение "Аргос", Украина ALL.BIZ: Украина - Компания. Контактная информация, реквизиты компании - адрес, телефоны, факс., Визнання права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельної ділянки