Чому суд відмовив в задоволенні позову про збільшення розміру аліментів на утримання непрацездатного батька
Адвокатом АО «Аргос» Остапенко Іриною здійснювалося представництво прав та інтересів відповідача в справі за позовом інтернату для громадян похилого віку та інвалідів про збільшення розміру аліментів на утримання непрацездатної особи.
Фабула судового акту. Підставою для звернення інтернату для громадян похилого віку та інвалідів про збільшення розміру аліментів на утримання непрацездатної особи слугувало те, що, на думку позивача, аліменти, які сплачувалися відповідачем на утримання непрацездатного батька, є недостатніми для забезпечення належного рівня життя останнього. Позивач просив суд переглянути розмір аліментів та збільшити їх до 1/4 всіх видів доходів (заробітку) відповідача.
Рішенням Хорольського райсуду Полтавської області від 16.10.2019р. в задоволенні позову було відмовлено (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/85192577).
За загальним правилом, повнолітні діти зобов`язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.
Відповідно до положень ст.202 СК України повнолітні дочка, син зобов`язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. Ця ж норма визначає обов’язкові умови та підстави покладення на дітей обов`язку утримувати своїх батьків: діти досягли вісімнадцяти років; батьки є непрацездатними за віком або за станом здоров`я; батьки потребують матеріальної допомоги; відсутні обставини для звільнення дітей від обов`язку утримувати своїх батьків.
Судом першої інстанції при винесенні рішення було враховано, що моментом виникнення обов`язку утримувати своїх батьків є наявність усіх перерахованих умов. Необхідність матеріальної допомоги визначається в кожному конкретному випадку в залежності від матеріального становища батьків. До уваги приймається отримання батьками пенсії, державних пільг, субсидій, наявність у батьків майна, що може приносити дохід тощо.
Сам факт непрацездатності батьків не є безумовною підставою для виникнення у дітей обов`язку надання їм утримання - стан непрацездатності має супроводжуватися необхідністю отримувати сторонню матеріальну допомогу. Тобто, батьків слід визнавати такими, що потребують матеріальної допомоги. Свідченням такої потреби є отримання матір`ю чи батьком доходів, які є меншими за прожитковий мінімум. Згідно діючого законодавства, держава забезпечує необхідним утриманням непрацездатних осіб - пенсією за віком, пенсією з інвалідності, державною допомогою тощо. Тому при вирішенні спору необхідно враховувати розмір такого державного утримання і ставити його у залежність із прожитковим мінімумом.
Проаналізувавши матеріали цивільної справи, суд першої інстанції зробив висновок, що позивачем не надано належних та допустимих доказів того, що в їхнього підопічного погіршився стан здоров`я чи змінився матеріальний стан.
Суд зауважив і на те, положення ЗУ «Про пенсійне забезпечення» чітко обумовлює виплату пенсії особисто особам, які проживають у будинках-інтернатах (пансіонатах). У зв`язку з цим, не можна стверджувати, що зарахування підопічного на державне утримання та отримання ним пенсії призвели до погіршення його матеріального стану. Тим більше, у своїй заяві останній особисто підтвердив покращення свого матеріального стану у зв`язку із збільшенням загального розміру йому пенсії.
Новости
Стягнення заборгованості з іноземного контрагента
Адвокатом АО «Аргос» Олександром Остапенком здійснювалося представництво клієнта, зареєстрованого в Україні, у спорі про стягнення заборгованості з контрагента, який знаходиться у Грузії. Так,...14.10.2020Визнання права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельної ділянки
Так, Адвокат АО «Аргос» Олександр Остапенко звернувся до суду в інтересах клієнта з вимогами про визнання за ним права на завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку розпочав його...24.09.2020Анонімне звернення як підстава для скасування постанови Держпраці
Адвокатом АО «Аргос» Остапенко І.О. здійснювалося представництво прав та інтересів позивача у справі за позовом до Управління Держпраці в Полтавській області про визнання протиправною та...08.07.2020Чому суд відмовив у визнанні спільною сумісною власністю доходів, отриманих одним з подружжя як фізичною особою-підприємцем
Адвокатом АО «Аргос» Остапенко І.О. здійснювалося представництво прав та інтересів відповідача у справі за позовом про поділ майна подружжя: доходів від підприємницької діяльності. Позивачка...28.02.2020Після розірвання шлюбу частина витрат, понесених одним із подружжя на погашення кредиту, мають бути стягнуті з іншого з подружжя
Так, адвокат АО «Аргос» Остапенко Олександр представляв інтереси Позивача, який за час подружнього життя, в інтересах сім’ї, для придбання квартири, у 2006 р. отримав кредит у Банку в сумі 22 300,00 дол. США. 2013 р. шлюб...22.01.2020Кредит в Приватбанку! Платити чи не платити?
Звісно платити, але виникає питання яку суму потрібно повертати. На наше переконання це повинна бути сума по тілу отриманого кредиту, відсотки та у разі прострочення виконання зобов’язання розумні...20.12.2019